Yaşar Nalçacı

Ağız Sağlığınız

Ağız Sağlığı, konuşmamızı ve gülmemizi sağlayan; nefes alıp verme ve öpmemizi sağlayan; koklama, tatma, dokunma, çiğneme ve yutmamızı sağlayan; acıdan ağlamamızı sağlayan ve yüz ifadelerimizle duygu dünyamızı dışarıya açan dokuların genel sağlığı demektir.

Diş hekimliği için harcadığınız zaman ve para genel sağlığınız için oldukça değerli bir yatırımdır. Diş estetiğinizle birlikte ağız sağlığınız ve vucudunuzun tümüne etki edebilecek potansiyel problemlerde düzelecektir. Tüm araştırmalar bunu göstermektedir.

Ağzınız, genel sağlık ve sıhatinizin iyi bir aynasıdır. Bu aynı zamanda beslenme statünüzün ve öz varlığınızın da anahtar bir belirleyicisidir. Ağız sağlığı, iyi dişlere sahip olmaktan öte bir şeydir. Ağız sağlığı genel sağlığınızın bir parçasıdır.

Ağız Sağlığı Nedir?
Öncelikle “oral” kelimesi ağıza referans vermektedir ve sadece dişleri, diş etlerini ve bunları destekleyen dokuları değil, ağız tavanını ve tabanını, dili, ağızın ve boğazın durumunu, dudakları, salgıları, üst ve alt çeneyi ve çiğneme kaslarını da içermektedir. Oral sağlığı vücuda hizmet eden sinir sisteminin dallarını, savunma sistemini ve kan damar sistemini de içerir.

Kısacası oral sağlık, dişlerde oyuk olamaması ve diş eti hastalığı bulunmamasından daha fazla bir şeydir. Ağız Sağlığı, konuşmamızı ve gülmemizi sağlayan; nefes alıp verme ve öpmemizi sağlayan; koklama, tatma, dokunma, çiğneme ve yutmamızı sağlayan; acıdan ağlamamızı sağlayan ve yüz ifadelerimizle duygu dünyamızı dışarıya açan dokuların genel sağlığı demektir.

Ağız sağlığı ve genel sağlık – anlaşılması kolay bir ilişki Oral dokuların sağlığı, vücudumuzdaki organ ve sistemlerin sağlığının da bir göstergesidir. Diş hekiminiz bu dokuları inceleyerek genel sağlığınız hakkında çok ciddi bilgiler toplayabilir.

-Detaylı bir oral inceleme beslenme yetersizliklerini, mikrobik enfeksiyonları, savunma sistemi bozukluklarını ve bazı kanser formlarını meydana çıkarabilir.
-Ağız salgısının mikroskopla incelenmesi bir hastalıkla ilgili ipuçları verebilir.
-Yüz sinirlerinin, vücudun başka sinirleriyle ilişkisi vardır.
-Çene kemikleri ve çene eklemi vücudun diğer bölgelerindeki iskelet sisteminin bir parçasıdır.Çene eklemindeki en ufak bir sorun iskelet siseminizin herhangi bir yerinde yansıyan ağrı olarak ortaya çıkabilir.
-Ya da kalp kaslarınızdaki bir rahatsızlık çene kaslarınıza yansıyabilir.

Araştırmalar ağızdaki bir hastalığın –özellikle diş eti hastalıklarının- vücuttaki sorunlarla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ağızdaki enfeksiyonlar ,hastalığa neden olan bakterilerin kan akış sistemine girmeleri sonucu aşağıdaki gibi hastalıkları çağıran bir kapı gibidir:

•kalp hastalıkları
•solunum sistemi enfeksiyonu
•diyabet
•mide ülserleri
•düşük doğum ağırlığı ya da prematüre doğumlar
•eklem hastalıkları
Çürük ve diş eti hastalıkları en sık rastlanan ve yaygın diş hastalıklarıdır. Bunlar aynı zamanda en kolay uzak durulabilecek hastalıklardır . İçme sularının florlanması, okullarda diş sağlığı seminerleri, beslenme eğitimi ve sigara içmeyi engelleme programları gibi toplum koruma programları toplum sağlığı masraflarında her yıl milyarlarca dolar tasarruf sağlamaktadır. Ve en iyisi de, bunlar pek çok kişinin doğal dişlerini bir ömür boyu korumalarına yardımcı olmaktadır.
Estetik diş hekimliği tedavileri ile hem çarpıcı bir gülümsemeye sahip olabilir hem de tehlikeli diğer enfeksiyonlardan çok geç olmadan kurtulabilirsiniz. Bu tedavi yöntemlerinin neler olabileceği hakkında fikir edinebilmek için daha önceki yazılarımıza da bakabilirsiziniz.

Estetik Diş ve Diş Eti Estetiği

 • Nükhet Duru - Diş ve Diş eti Sağlığının Önemi
 • Dr Aytuğ ve Diş Hekimi Yaşar Nalçacı - Estetik Diş
 • Nükhet Duru - Estetik Diş Hekimliği
 • Dr Aytuğ ile Diş Sağlığı ve Diş Estetiği
 • Ebru Şallı - Gülüş Tasarımı
 • expo saglik - Altın Oranlara Göre Diş Estetiği
 • Estetik Gülüşlerde Altın Oran Nedir?
 • Snap On Smile - Tak Çıkart Diş
 • Nurseli İdiz - Estetik Diş Oranları
  Türkçe