Yaşar Nalçacı

Total Diş(Dişsiz Ağızlarda Diş Estetiği)

Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için atılacak ilk adım eksik dişlerin yerlerini doldurmaktır. Dişler eksik olduğunda (çekim vb. sebeplerden) kalanlar yer değiştirerek birbirlerinin üzerlerine devrilebilir ve/veya aşağı ya da yukarıya uzayabilirler.

Total protezler  çeşitli nedenlerden dolayı eğer ağzınızda hiç diş kalmadıysa yapılabilecek bir uygulamadır. Alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alarak vakum kuvveti ile ağızda kalabilen(negatif hava basıncı,vakum ile),  halk arasında ‘damak protez’ olarak da adlandırılan protezlerdir.Total protezler de  porselen dişlerden yapılmakta ve son dere estetik olabilmektedir.

Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için atılacak ilk adım eksik dişlerin yerlerini doldurmaktır. Dişler eksik olduğunda (çekim vb. sebeplerden) kalanlar yer değiştirerek birbirlerinin üzerlerine devrilebilir ve/veya aşağı ya da yukarıya uzayabilirler. Yer değiştirmiş bu dişler ağızdaki dokulara zarar verebilir ve bozulan diş eti uyumları vb. ile de kalan dişlerin zarar görmelerine yol açabilirler ve ağız hijyeni nin de bozulmasına yol açarak bütün ağız sağlığının bozulmasına yol açabilirler. Sonuç olarak bir veya birden fazla dişin kaybı hem dişeti sağlığının bozulması hem de çürükleri oluşması beraberinde de kalan dişlerin kaybına da yol açabilirler.Eksik dişler implant ,diş implantı klavuzlu kolay implantlarla tamamlanır.

Parsiyel  Protez:  Bir çok diş eksikliği mevcut olduğu durumda çözüm olarak implant ya da sabit köprü protezleri yapılamıyorsa kullanılan takılıp çıkartılabilen bir uygulamadır. Bu protez ağızda kalan dişlere kroşeler yoluyla tutunabileceği gibi,  dişlere yapılan kuronlarla iç tarafa gizlenen hassas tutucular(Anker ,çıt çıt tabir edilen) ile  de tutturularak daha estetik bir görüntüye kavuşturulabilirler.

Bu eksiklikleri doldurmak için günümüzde diş hekimliğinde birçok yöntem vardır. Bunlardan en sağlıklı ve doğru olanı diş eksikliklerinin konumu, sayısı, diğer dokuların durumu ve genel sağlık durumunuz göz önüne alınarak diş hekiminiz tarafından seçilir.

Estetik Diş ve Diş Eti Estetiği

 • Nükhet Duru - Diş ve Diş eti Sağlığının Önemi
 • Dr Aytuğ ve Diş Hekimi Yaşar Nalçacı - Estetik Diş
 • Nükhet Duru - Estetik Diş Hekimliği
 • Dr Aytuğ ile Diş Sağlığı ve Diş Estetiği
 • Ebru Şallı - Gülüş Tasarımı
 • expo saglik - Altın Oranlara Göre Diş Estetiği
 • Estetik Gülüşlerde Altın Oran Nedir?
 • Snap On Smile - Tak Çıkart Diş
 • Nurseli İdiz - Estetik Diş Oranları
  Türkçe